Skräddarsydda kurser
Fanzingo erbjuder skräddarsydda mediekurser till både grundskolan, gymnasiet och högskola.
Till grundskolan och gymnasiet har vi både utvecklat koncept i radio och filmproduktion. Beroende på gruppens storlek, erfarenhet och behov kan vi skäddarsy våra koncept så att de passar skolans förutsättningar.
Joriellskolan:
Under hösten 2010 har vi bland annat skräddarsytt ett koncept för eleverna på Jorielskolan – som arbetar med ungdomar med funktionshinder.
Kurser till högskolan:
Under 2010 – 2011 utbildar Fanzingo i kursen Film 360 ° eleverna på Dramatiska Institutets baskurs för film i produktion, och personligt berättande
Dags för Fanzingo på er skola?
Är er skola intresserad av att få ett besök av Fanzingos pedagoger, tveka inte att höra av dig till jon@fanzingo.se. Vi kan också ge er tips på var ni kan söka vidare finansiering för workshops eller kurser i vår regi.


